Monitoring nietoperzy 2015

Dnia 16.02.2015 r. na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi odbył się coroczny monitoring nietoperzy. W badaniach fachową wiedzą wspierali nas chiropterolodzy z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” oraz przyrodniczka – p. Anna Makowska. 

Zimowe kryjówki nietoperzy obejmują zewnętrzne piwnice mieszkańców, piątnickie forty oraz piwnice dawnego Browaru Drozdowo. Stanowiska badawcze  rozmieszczone są w różnych wsiach, m.in. w Drozdowie, Kalinowie, Siemieniu, Pniewie, Wyrzykach i Żelechach, dlatego obserwatorzy podzielili się na dwie grupy, po obu stronach Narwi.

Zimowa inwentaryzacja nietoperzy nie jest prostym zadaniem. Piwniczki są chłodne, wilgotne i ciemne. Podobnie monitoring prowadzony na piątnickich fortach może być utrudniony przez stojącą wewnątrz korytarzy wodę i hałdy śniegu zalęgające między wałami. Ponadto nietoperze chętnie wybierają kryjówki w wąskich szczelinach, gdzie łatwo je przeoczyć. Utrudnia to również oznaczenie gatunku. Podczas obserwacji mamy ze sobą jedynie latarki, a sama identyfikacja gatunku nietoperza powinna odbyć się w miarę szybko, bez ich wybudzania czy dotykania.

Mimo wspomnianych przeszkód jesteśmy zadowoleni z tegorocznych wyników. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym i niewielkiej pokrywie śnieżnej udało się nam odwiedzić większą ilość piwniczek niż ostatnio. Okazało się, że w bieżącym roku w Parku zimowało 354 nietoperzy, czyli o 48 więcej niż poprzednio. W samych piwnicach Browaru Drozdowo naliczono 127 osobników. Najliczniejszym gatunkiem podczas tegorocznej inwentaryzacji był nocek Natterera (Myotis natererii) – 193 osobniki i nocek rudy (Myotis daubentonii) – 92 osobniki. Dość licznie występowały też gacki brunatne (Plecotus auritus) - 67.  Ponadto stwierdzono występowanie mroczka późnego (Eptesicus serotinus) i nocka łydkowłosego (Myotis dasycneme). Dużym zaskoczeniem była dla nas obecność mopka (Barbastella barbastellus) w forcie w Piątnicy Włościańskiej. Do tej pory nie był on notowany na terenie naszego Parku.

Dokładne wyniki przedstawia poniższa tabela.

Nietoperze zimujące na terenie ŁPKDN w 2015 roku

   Miejscowość

Nocek

 Natterera 

 Nocek 

rudy

 Nocek 

 łydkowłosy 

 Mroczek 

późny

Gacek

 brunatny 

 Mopek 

 nieoznaczone 

 razem 

Piątnica, fort

5

-

-

1

-

1

-

7

Drozdowo

17

17

-

-

8

-

3

45

Drozdowo, browar

101

23

-

-

1

-

2

127

Kalinowo

29

10

-

-

1

-

1

42

Żelechy

4

6

-

-

6

-

1

18

Czarnocin

1

1

-

-

2

-

-

4

Truszki

1

-

-

-

1

-

-

2

Siemień

10

7

-

-

6

-

-

23

Rybno

8

13

-

-

9

-

-

38

Pniewo

5

3

-

-

8

-

-

12

Modzele Stare

-

1

-

-

1

-

-

2

Podgórze

8

6

1

-

9

-

-

23

Wyrzyki

-

3

-

-

2

-

-

5

Koty

4

2

-

-

4

-

-

10

 

Miłym akcentem tegorocznych badań było też pozytywne nastawienie mieszkańców, którzy chętnie udostępniali nam swoje piwniczki i dopytywali o wyniki liczenia. Niektórzy wprost stwierdzili, że czekali na nas cały rok, aby dowiedzieć się czy na ich posesji nadal zimują nietoperze i czy są to te same gatunki, co poprzednio. Dzięki temu rośnie też świadomość ludzi, którzy zabezpieczają piwnice na zimę, nie zakłócają hibernacji nietoperzy i przede wszystkim nie wyburzają ziemianek.  

 

fotorelacja: Anna Makowska

Dodana: 23 luty 2015 09:07

Zmodyfikowana: 9 marzec 2015 13:03