Projekt (U)WAGI

PROJEKT (U)WAGI - LIPIEC 2022 - LIPIEC 2023

(U)WAGI.jpg

         W terminie lipiec 2022 r. – lipiec 2023 r. będzie realizowany projekt pt. (U)WAGI –  w 150. rocznicę śmierci Jakuba Wagi – botanika i nauczyciela, autora „Flory polskiej”, finansowany przez MEiN. Ma on na celu spopularyzowanie i promocję lokalnego dziedzictwa Łomży i ziemi łomżyńskiej za pośrednictwem upowszechnienia wybitnej rodziny Wagów, a w szczególności dwóch najbardziej znanych jej przedstawicieli: Jakuba – łomżanina, profesora szkół średnich, botanika – i Antoniego – zoologa i pedagoga szkół średnich pijarskich – wybitnych XIXwiecznych przyrodników i naukowców.

Celem jest tu szeroka prezentacja i upowszechnienie materiałów źródłowych poświęconych łomżyńskiemu rodowi Wagów, z uwzględnieniem dorobku ich przedstawicieli; popularyzacja wiedzy przyrodniczej i historycznej wśród społeczeństwa regionu łomżyńskiego i kraju, w tym młodszego pokolenia Łomżyniaków, za pośrednictwem Internetu i różnych form podawczych (m.in. film, poster, warsztaty, wycieczka rowerowa), które pozwolą na szeroką promocję potencjału, jaki tkwi w ludziach i naturalnym środowisku ziemi łomżyńskiej.

          Projekt opiera się na badaniach interdyscyplinarnych, łącząc wiedzę przyrodniczą i historyczną oraz praktykę, z wiedzą o kulturze ziemi łomżyńskiej, jej dziejach i środowisku społeczno-kulturowym oraz bogactwie regionalnej flory. Badania historyczne i genealogiczne spajają się z wiedzą z zakresu botaniki (flora polska i regionalna) i historii, tworząc ciekawy kontekst poznawczy, i otwierają na aktywne odkrywanie, rewizję i dokumentowanie dziedzictwa regionalnego poprzez gruntowanie wiedzy o tożsamości ludzi i miejsc z nimi związanych.

Istotną rolę pełni tu upowszechnianie wartości, jakimi są: tradycja ziemiańska, rodzina, świadomość własnej tożsamości, wiedza, przynależność narodowa, pasja.

Projekt angażuje różne środowiska realizatorów (m.in. naukowców z Akademii Nauk Stosowanych w Łomży (biologów i pedagogów oraz studentów), członków zespołu genealogicznego (historyków), pracowników Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie (przyrodników i muzealników), wolontariuszy i pracowników Nadnarwiańskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, lokalnych animatorów kultury z gminy Grabowo, pracowników Nadleśnictwa Łomża, pracowników Biblioteki Miejskiej w Łomży) i adresatów proponowanych aktywności, co niewątpliwie wpłynie na budowanie i integrację zespołu badawczego i społeczności regionu łomżyńskiego.

Spuścizna rodu Wagów stanowi więc w niniejszym projekcie bazę animacji aktywności badawczych i popularyzatorskich w kontekście promocji tożsamości ziemi łomżyńskiej jako szczególnego elementu zapomnianego dziedzictwa narodowego.

Projekt składa się z kilku zasadniczych elementów:

- organizacji wraz z Akademią Nauk Stosowanych w Łomży sympozjum popularnonaukowego pt. „Jakub Ignacy Waga w 150. rocznicę śmierci autora "Flory polskiej", w którym będą uczestniczyli specjaliści zajmujący się botaniką oraz przyrodoznawcy znający dokonania Jakuba Wagi;

- warsztatów przyrodnicze i historyczne w Grabowie, Drozdowie i Łomży mających na celu popularyzację wiedzy o przyrodniczym środowisku ziemi łomżyńskiej i historii regionu;

- wypraw pt. „Ścieżkami Jakuba Wagi” – pieszych i rowerowych ekspedycji badawczych szlakami badań Jakuba Wagi, mających na celu popularyzację wśród mieszkańców regionu wiedzy o lokalnej i regionalnej przyrodzie ziemi łomżyńskiej oraz leczniczych ziołach;

- wystaw popularyzatorskich, m.in. w formie posterów o charakterze mobilnym i stacjonarnym upowszechniających wiedzę o przyrodzie, rodzinie Wagów i dorobku Jakuba I. Wagi;

- filmu poświęconego Jakubowi Wadze i dorobkowi naukowemu autora "Flory polskiej";

- monografii o rodzinie Wagów, zawierającej wspomnienia rodzinne i dokumenty oraz zachowane fotografie.

Efektami realizacji projektu będzie szerokie rozpropagowanie wiedzy o autorze "Flory polskiej", łomżaninie; popularyzacja wartości jego badań własnych za pośrednictwem dostępnych współcześnie areopagów: stron internetowych podmiotów uczestniczących w projekcie, portali łomżyńskich, plakatów, zakładek, publikacji oraz utrwalanie niematerialnego dziedzictwa ziemi łomżyńskiej na przykładzie penetracji lokalnego środowiska przyrodniczego; integracja środowisk lokalnych na rzecz popularyzacji wiedzy; opracowanie publikacji o spuściźnie po Jakubie Wadze.

 

 Screenshot_2.jpg

 

Dodana: 5 lipiec 2022 09:22

Zmodyfikowana: 5 lipiec 2022 09:56