Wody powierzchniowe

Na terenie obejmującym Park funkcjonuje ciekawy układ hydrologiczny, wynikający z budowy geologicznej tego obszaru. Długa i wąska dolina nieuregulowanej rzeki Narew, o dnie doliny z niewielkim spadkiem (ok. 2m na długości 16 km), rokrocznie zalewana jest wiosennymi wezbraniami, które mogą utrzymywać się nawet do maja. Dno doliny jest prawie płaskie, a głównymi utworami powierzchniowymi są piaski rzeczne i muł. W obniżeniach i starorzeczach występują torfy. W części zachodniej Parku znajdują ujście dwie rzeki: prawobrzeżny Łojewek i lewobrzeżna Gać.

                 zdjęcie rzeki

Rzeka Łojewek, uchodzi na południe od Bronowa. Prawie na całej swej długości, charakteryzuje się bystrym nurtem. Jej środkowy odcinek płynie naturalnym korytem - doliną otoczoną wzniesieniami o stromych stokach. Ta część doliny jest znacznie zabagniona - występują tu rozległe torfowiska źródliskowe. Latem, kiedy poziom wody w cieku jest niski, brzegi wznoszą się miejscami do 1 m nad poziom wody. Są tu więc wspaniałe warunki siedliskowe dla bobra. Końcowy odcinek Łojewka to sztucznie wykopane, wyprostowane koryto. Jego ujście do Narwi znajduje się na poziomie 102 m n.p.m.
Rzeka Gać odchodzi ok. 3,5 km na północ od miejscowości Lutostań. W swym dolnym biegu, poniżej miejscowości Gać płynie uregulowanym korytem. Do Narwi uchodzi na wysokości 98,8 m n.p.m.

Dolina Narwi zasilana jest dodatkowo wodą ze  źródeł wybijających ze stoków, które gdzieniegdzie dają początek niewielkim strumykom (Kalinowo, Rezerwat Kalinowo). W okolicy wsi Niewodowo znajduje się dość duże źródło, które daje  początek rzece Narwicy. Rzeczka ta płynie w dolinie Narwi, równolegle do Narwi, czasami wyraźnym korytem, czasami rozlewa się i ginie wśród roślinności wodnej, wraca do koryta i znowu ginie.

                 zdjęcie rzeki

Występują też liczne  źródła podstokowe, które sączą się tuż pod powierzchnią stoków tworząc na nich warunki sprzyjające rozwojowi roślin wymagających dużej wilgotności gleby (stoki Wzgórza Królowej Bony). Są miejsca, gdzie wody wybijając z dna doliny utworzyły charakterystyczne powierzchnie z torfami źródliskowymi porośnięte drzewostanem olszowym i jesionowo olszowym (w okolicy wsi Pniewo).

Dodana: 10 marzec 2011 08:59

Zmodyfikowana: 19 styczeń 2021 11:25