Stowarzyszenie Przyjaciół Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi uprzejmie informuje, że we współpracy z Parkiem przeprowadzany jest projekt pn. „Eliminacja roślin inwazyjnych w zbiorowiskach naturalnych Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi”. Głównym celem jaki nam przyświeca przy ww. zadaniu jest edukacja okolicznych mieszkańców w temacie roślin inwazyjnych oraz sposobów ograniczania ich występowania. W związku z tym do oferty edukacyjnej Parku został włączony temat związany z inwazyjnymi gatunkami wchodzącymi na naturalne siedliska. Temat zajęć oparty jest zarówno o prezentację multimedialną jak i wyjście terenowe, na którym uczestnicy na własne oczy mogą przekonać się jak obce gatunki szybko zadamawiają się na naszym terenie.  

W ramach projektu wydana została publikacja ekologiczna pn. „Tajemniczy zielony przybysz. Rośliny inwazyjne w zbiorowiskach naturalnych Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi”. napisana ręką znawczyni tutejszej flory, p. Teresy Grużewskiej. Publikacja dostępna jest w siedzibie Parku w Drozdowie oraz poniżej w formacie .pdf:

OKŁADKA PUBLIKACJI

TREŚĆ PUBLIKACJI

 

Ważną częścią zadania będzie też czynna akcja usuwania kolczurki klapowanej (Echinocystis lobata), którą planujemy przeprowadzić we wrześniu bieżącego roku (prawdopodobny termin to 13 września 2013). Kolczurka to tzw. dziki ogórek, gatunek jednoroczny o pnącej łodydze, która silnie rozrastając się zacienia inne rośliny. Jest oodnotowywana praktycznie w całej Polsce, niestety też wszechobecna w dolinie Narwi. Jej nasiona dojrzewające w mięsistych, kolczastych torebkach przenoszone są przez wodę. Zapraszamy do udziału w akcji! Szczegóły pod nr. tel. 86-219-21-75

zdjęcie barszczu sosnowskiego

kwiatostan barszczu sosnowskiego

 

kolczurka klapowana1 

kolczurka klapowana2

       kolczurka klapowana 3 

kolczurka klapowana

barszcz sosnowskiegowielkość barszczu sosnowskiego

                                                                                           

Całość projektu sfinansowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

 

Dodana: 22 sierpień 2013 15:11

Zmodyfikowana: 19 styczeń 2021 12:52